O papierze od strony praktycznej

Generalnie rzecz biorąc, potwierdzeniem jego nietypowego i spektakularnego wynalazku jaki stał się papier odkryty przez Chińczyków była natychmiastowa nominacja na ministra rolnictwa kancelistę chińskiego, któremu udało się stworzyć pierwsza w historii kartkę papieru.
Zdaniem niektórych tenże proces przeprowadzonych został jeszcze znacznie wcześniej, a dokładniej mówiąc gdzieś koło ósmego roku przed naszą era, o czym świadczą fragmenty, w zasadzie to niewielkie skrawki, zachowanych z tego czasu zapisków. Jak to natomiast było w naszym kraju? Pierwsza papiernia powstała w roku 1491. Założycielem i głównym drukarzem był wówczas jej właściciel, czyli powszechnie znanych Jan Haller, który to był jednocześnie intensywnie działającym przedsiębiorcą. To on uchodzi za pierwszego papierniczego, który własnoręcznie przepisał tekst Bogurodzicy, tworząc pierwszy tego rodzaju rękopis papierniczy.

Ogólnie rzecz biorąc Jan Haller działał na terenie podkrakowskiej miejscowości zwanej Prądnikiem Czerwonym, gdzie także intensywnie rozwijała się jego firma drukarska i papiernia. Przygotowanie przez niego pierwszego egzemplarza druku Bogurodzicy pojawiło się i ujrzało światło dzienne w roku 1506. Warto także nadmienić, że zaledwie dwa lata po tym istotnym fakcie, Jan Haller zdobył na swoje konto kolejny zaszczytny sukces, a mianowicie stał się on wydawca pierwszej w naszym kraju książki. Mowa tu o publikacji Historia umęczenia pana naszego – Jezusa. Niewiele trzeba było czekać na wydanie następnej pozycji przez Hallera, a mianowicie europejskiego hitu bestsellerowego Marcina Miechowity traktat o obojgu Sarmacjach.
Wpis zawdzięczamy: