Eksperymenty z papierem

Za datę powstania pierwszego na świecie arkusza papierniczego uznaje się według badaczy rok 105 naszej ery, bowiem to właśnie wtedy kancelista nadworny cesarza chińskiego zdecydował się na wynalazek w postaci mieszanki kory drzewnej, ale także popularnego wówczas i drogiego jedwabiu. Skorzystał on nawet ze skrawków sieci rybackich, co pozwoliło mu na uzyskanie pierwszego w historii świata papieru. Dlatego też tenże wynalazek przypisuje się właśnie Chińczykom i tak też pozostało po dziś dzień.
Od tego momentu, to jest od czasu powstania papieru w 105 roku naszej ery, przyglądano się temu procesowi bardzo czujnie. Szybko znalazło się bardzo szerokie grono chętnych, którzy postanowili eksperymentować po swojemu po to, aby na własną rękę, wykorzystując multum rozmaitych elementów składowych i substancji oraz organicznych składników, stworzyć własny papier.

Niemniej jednak ważne w tym wszystkim stały się dwa stulecia- dwunaste oraz trzynaste, ponieważ to właśnie wtedy powstały pierwsze papiernie, w których przepisywano rękopisy papiernicze, ale także na masową skalę produkowano papier. Mowa tu o Hiszpanii oraz Włoszech, bo to tam przede wszystkim papiernie istniały i działały na szeroką skalę.
Warto także wspomnieć, że intensywnego rozwoju produkcja papieru nabrała zwłaszcza mniej więcej koło roku 1670, ponieważ to wtedy stworzona została specyficzna maszyna zwana Holendrą. To ona pozwalała na znaczące przyspieszenie procesu przygotowywania masy włóknistej niezbędnej do produkcji papierowych arkuszy.
Wpis zawdzięczamy: