Co wiesz na temat papieru?

Czy wiesz, skąd się bierze papier? Czy potrafisz zrozumieć, że papier to wyłącznie odpowiednio starta masa włóknista pozyskiwana z drzew? Czy kiedykolwiek orientowałeś się w składzie kupowanych przez Ciebie artykułów piśmienniczo-papierniczych? Postaramy się zainteresować Cię nie tylko zawartością przeciętnej kartki papieru, ale także i tym, jak papier powstawał i powstaje na chwilę obecną. W tym zakresie w zasadzie stosunkowo niewiele zmieniło się na przestrzeni kilkunastu stuleci.
Ogólnie rzecz biorąc, za podstawowy skład masy włóknistej wchodzącej w proces produkcji opisywanego tu materiału jakim jest papier uznaje się bale sosnowe, które zostają do tego procesu wnikliwie i precyzyjnie przygotowane, a odbywa się to najpierw na zasadzie precyzyjnego ścierania a później poddawania specyficznej, bardzo drobiazgowo realizowanej obróbce mechanicznej. W konsekwencji tego powstaje papier, który odznacza się zróżnicowaną gramaturą – mowa zarówno o gramaturze typu dwadzieścia osiem gram na metr kwadratowy, jak i także nawet i dwieście gram na metr kwadratowy. Co więcej, wyszczególnia się wiele jego rodzajów i typów.
Niemniej jednak to, jakiego rodzaju papier powstanie, uzależnione jest zawsze od tego, jaki skład masy włóknistej posiadamy. Nie zawsze musimy wyłącznie bazować na masie składającej się przykładowo z omówionych powyżej ścierek bali sosnowych. Dodatkowym istotnym elementem zdecydowanie jest także powszechnie znana celuloza.

Ponadto nie zapominajmy też o wielorakich dodatkach stanowiących swego rodzaju uzupełniacze. O tym jakie, przekonasz się w dalszych artykułach na naszym serwisie.
Wpis zawdzięczamy: